Parafia p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Sławnie

Parafia p.w. Wniebowzięcia N.M.P. w Sławnie

W  1521 r.  w Sławnie stał kościół drewniany pod wezwaniem św. Gieroncego Biskupa Męczennika i Wniebowzięcia N.M.P. Dziedzic Sławna i Wygnanowa  Bernard był jego  Kollatorem a także księdzem  i proboszczem, trzymał przy kościele dwóch wikariuszy i ministranta.

Do parafii należało 18 wiosek: Sławno, Wygananów, Janów, Radonia, Mniszków, Grabowa, Hostraszna, Siedlicze, Premusowa ? Wola, Zachorzów, Janków, Popławy , Kozynin, Howadów, Zajączków, Olszowiec, Stok, Grodzyń, Grozowice i Sepne z których to wiosek pobierał pleban dziesięcine.

Prócz wymienionych  dziesięcinę dawała parafialna wieś Brudzewice, Studzianna, Kunice płacą kolendę i świętopietrze.  Kościół składał się z prezbiterium nawy, zakrystii i dwóch przysionków, większego od zachodu i mniejszego od północy.

Dach zdobiła sygnaórka. W kościelnej nawie była podłoga a w prezbiterium posadzka i 10 okien. Zakrystia znajdowała się po lewej stronie prezbiterium zaś dzwonnica od południa. Kościół posiadał srebrną, wyzłacaną monstrancję, puszkę, trzy kielichy trybularz, krzyż i relikwię św. Urbana i im. Srebra. W 1829 r.  

Kościół pod wezwaniem św. Gieroncego  B.M. i Wniebowzięcia  N.M.P. z był wybudowany z drzewa rzniętego  z prezbiterium i zakrystią  z lewej strony wielkiego ołtarza, długi bok 53, szer. 20, wys. 10 gontami pobity z kopułą na dachu. Przy wielkich drzwiach od zachodu znajdowała się kruchta,  druga mniejsza była od północy,  10 okien , pięć ołtarzy: wielki na wschód słońca, drewniany z obrazem Matki Boskiej  trzymającej Pana Jezusa, na zasuwie obraz św. Karola Boromeusza w czerwonym ubiorze kardynalskim. Drugim ołtarzem była galeryjka. Nieco dalej przy ścianie kościoła stał ołtarz ze statuą św. Gieroniego  B.M. patrona  kościoła, na zasuwie św. Mikołaja B.M. patrona Kościoła, na zasuwie św. Jan Nepomucego. Piąty ołtarz stał przy ścianie: miał obraz św. Mikołaja B.M. Chór opierał się na czterech kolumnach. Juwentarz wymienia ornaty: cielisty z gredytoru barokowy, biały, perłowy atłasowy, biały manczestrowy w kostkę ze słupem morderowym manczestrowym, ponsowy alginowy, kopy: pekinowa w paski przy tej boki kompanka z gredytoru orzechowego, niebieska kitajkowa i im. Obraz św. Gieroncego miał swój aparat, więc: rokietą siatkową, inną platyniową niebieską wstążką obszytą i tiulową haftowaną, kapy i stuły ? nawet infuły srebrem i złotem przerabiane. 

Obecnie parafia liczy ok. 3 tyś. Wiernych zamieszkujących w następujących wioskach: Antoninów, Brzezinki, Grążowice, Grudzeń Las, Grudzeń Kol., Kamilówka, Kozenin, Ludwinów, Olszowiec, Ostrożna, Owadów, Popławy, Prymusowa Wola, Sepno-Radonia, Sławno, Sławno Kol. 
i Wygnanów. Odpusty w parafii są 9 maja - patrona parafii Gieroncjusza, 15 sierpnia - uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, 17 września uroczystośc św. Stanisława Kostki. 

Obecnie proboszczem parafii  jest ks. kan. Adam Stępień,  natomiast wikariuszem ks. Tomasz Sztandera. 

Msze Święte:

Niedziela i Święta: 8:30, 10:00, 12:00, 16.00,
Dni powszednie:    6:30, 7:00, 

Kontakt:

Plac Kościelny 8
26-332 Sławno k. Opoczna
gmina: Sławno
powiat: opoczyński 
województwo: łódzkie
tel.+48 (44) 757 16 16 

 

Podczas ?Dożynek Gminnych? w 2010 r. przy parafii  W.N.M.P w Sławnie dokonano  poświęcenia pomnika upamiętniającego życie i pontyfikat  Sługi Bożego Jana Pawła II. Pomnik został usytuowany przy bramie wejściowej  na plac kościelny w Sławnie. Postać papieża występuje w geście pozdrowienia, który unosi prawą rękę i wszystkim błogosławi a w lewej trzyma pastorał. Uroczystego aktu poświęcenia pomnika, na którym widnieje napis Jan Paweł II Papież  - Świadek Wiary, Nadziei i Miłości dokonali, Dziekan Dekanatu Żarnowskiego ?   ks. prałat Adam Myszkowski oraz ks. kan. Adam Stępień proboszcz parafii Sławno. 

Fundatorami pomnika są: 

  • Wójt Gminy  Sławno  ? Tadeusz Wojciechowski, 
  • Wicemarszałek Województwa Łódzkiego ? Artur Bagieński,
  • Dziekan Dekanatu Żarnowskiego ?   ks. prałat Adam Myszkowski?
  • Ks. kanonik Adam Stępień ? proboszcz parafii p.w. WNMP w Sławnie
  • Prezes Kopalni Piasku Kwarcowego ?Grudzeń Las? ? Stanisław Śmiechowicz,  
pomnik Papieża Jana Pawła II
 
kościół w Sławnie

 

July 2024

Mo Tu We Th Fr Sa Su
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
Koronawirus
Ostrzeżenia meteorologiczne
Przerwy w dostawie wody
Programy Unijne
Programy Krajowe
Lokalna grupa działania
OSP
HDK_PCK_Krewniacy
RPO WŁ
Promuje łódzkie
Monografia
Powiat Opoczyński
IRSIP

Sławno na Facebooku