XXIV PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK W GMINIE SŁAWNO

XXIV PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK W GMINIE SŁAWNO
17.01.2024

Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Wspólne kolędowanie bowiem zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości, łączności. Kolędy są przepełnione ciepłem, dobrem i miłością. Tym wszystkim, czego nam na co dzień brakuje. Tradycyjnie w okresie świąt Bożego Narodzenia w gminie Sławno odbywa się Festiwal Kolęd i Pastorałek. W tym roku był to już dwudziesty czwarty przegląd, zorganizowany przez Wójta Gminy Sławno Tadeusza Wojciechowskiego oraz kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Sławnie Zuzannę Broszczyk. W niedzielę, 14 stycznia w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Kamieniu odbył się XXIV Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek.

 

Festiwal rozpoczęła Msza św. celebrowana przez proboszcza parafii ks. Andrzeja Wróblewskiego. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbała Gminna Orkiestra Dęta ze Sławna pod batutą kapelmistrza Piotra Kopańskiego oraz zespół folklorystyczny ?Kmienianka? z Kamienia. W miejsce kazania, uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Twardowskiego w Kamieniu wystawili jasełka przygotowane pod kierunkiem Anny Biskup, Katarzyny Cielebon, Elwiry Dacz. W dalszej części spotkania polskie kolędy i pastorałki w przeróżnych interpretacjach zaprezentowali uczniowie ze szkoły podstawowej w: Prymusowej Woli, Sławnie, Szadkowicach oraz Zachorzowie. Podczas festiwalu gościnnie wystąpił Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca ?Kuniczanka? działający przy Publicznej Szkole Podstawowej w Kunicach. Na festiwal przybyli licznie zaproszeni goście: Wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski, Zastępca Wójta Beata Szlęzak, Skarbnik Gminy Mirosława Śmigiel, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Zdulski wraz z radnymi, s. Eugenia Domin Przełożona Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Psarach oraz księża z terenu gminy.

 

Na zakończenie wszyscy uczestnicy włączyli się we wspólne kolędowanie, przy dźwiękach akordeonu i skrzypiec śpiewali tradycyjne kolędy. Podsumowaniem festiwalu było wręczenie uczestnikom słodkich upominków. Organizatorzy festiwalu dziękują wszystkim wykonawcą oraz przybyłym gościom, mieszkańcom gminy za wspólne kultywowanie tradycji świat Bożego Narodzenia zawartej w pięknie polskiej kolędy i pastorałki. Dzięki uroczystości upływającej w miłej atmosferze, publiczność mogła oderwać się od codziennych spraw i przypomnieć sobie o wyjątkowości nie tak dawno obchodzonych Świąt Bożonarodzeniowych.

Czerwiec 2024

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nadchodzące wydarzenia

W chwili obecnej, brak nadchodzących wydarzeń.
BIP
Koronawirus
Ostrzeżenia meteorologiczne
Przerwy w dostawie wody
Programy Unijne
Programy Krajowe
Lokalna grupa działania
OSP
HDK_PCK_Krewniacy
RPO WŁ
Promuje łódzkie
Monografia
Powiat Opoczyński
IRSIP

Sławno na Facebooku